תרכובת שונגית

שונגית מורכבת בחלקה הגדול מפחמן מסוג C60, הקרויה פולרן, ומספר רב של מינרלים נוספים. היא מינרל היחיד בועלם שיש בתוכו פולרנים.

עד
 שהתגלתה מולקולת הפולרן, היו ידועות שתי צורות גביש של פחמן - האחת היא גרפית, המורכבת ממלקולות בצורת משושה,  ומסודרות בשכבות בעלות קשרים חלשים  ( נראה כמו חלת דבש) , ולכן החומר רך - גרפית היא החומר בעיפרון. הצורה השניה של פחמן שהיתה ידועה היא יהלום, מולקולה גדולה בעלת צורה ריבועית.
המולקולה של פולרן נראית כמו אשכול של 60 אטומי פחמן, 12 מחומשים ( פנטגונים) ו-20 משושים (הקסונים) עם אטומים של פחמן בכל פינה, ויצרים צורה של כדורגל (אירופאי). מדובר במולקולות כדוריות ארוכות, יציבות מאוד. המולקולות הכדוריות מתקבצות באשכולות ובצינורות חלולים זעירים, ננו- צינורות. מאחר והמבנה של במולקולה מזכיר בצורתו כיפות כדוריות שתוכננו על ידי האדריכל ר. ב. פולר (Richard buckmister Fuller) , כונתה המולקולה לזכרו "פולרן".

כותב פרופסור רפאל איקן, המחלקה לכימיה אורגנית, האוניברסיטה העברית בירושלים במאמרו על הפולרנים : מולקולה זו קרויה "פולרן" (קיצור של Buckminsterfullerene) על שמו של אדריכל אמריקני, ומכונה בחיבה גם "כדור בקי" (Buckyball). ריצ'רד בקמינסטר פולר לא חלם להיכנס לספרי הכימיה. הוא חקר צורת בנייה שתאפשר להניח גג גדול ככל האפשר בלא להזדקק לעמודי תמיכה. כך הגיע לתכנון כיפה כדורית יציבה ביותר, הקרויה כיפה גיאודזית (Geodesic dome) . במרכז השעשועים אפקוט שבמדינת פלורידה בארצות-הברית, מצוי מבנה עגול שהוא תכנן, שקוטרו 50 מטר ושאין בו אף עמוד תמיכה אחד. עכשיו גילו הכימאים שהעיקרון הארכיטקטוני שגילה בקמינסטר פולר היה מעוגן בטבע. פניו של כדור הפולרן מורכבים ממחומשים המוקפים מכל עבריהם במשושים בעלי צלע משותפת. מבנה זה הוא חזק ויציב ביותר, בדומה לכיפה הגיאודזית.
ב- 1982 במחקר משותף שנעשה על ידי ו. קרצ'מר ממכון מ'ס פלנק, גרמניה, וד. הופמן, השוו את הפיח שנוצר בעת חימום גראפית לפיח מהמרחב הבין כוכבי. החוקרים מצאו מולקולה שונה מהמוכר אך לא הגיעו לתוצאות ברורות.
ב-1984 , שני חוקרים שעסקו במחקר על האבק הבין-כוכבי, צרפו חוקר שלישי, שעסק בתגובות פחמן לקרני לייזר. יחד הם הצליחו ליצור במעבדה, בשיטה עתירת אנרגיה, מולקולה כדורית של פחמן בעלת 60 אטומים, על ידי יצירת עיוות במולקולות גראפית.
image alt
קבוצת חוקרים זו, (Robert Curl, Richard Smalley and harold Kroto) זכתה ב- 1985 בפרס נובל בכימיה על גילוי מולקולה כדורית של פחמן, והם שקראו לה פולרן. במחקרים שנעשו אחר כך נטען כי ניתן לשלב בתוך הפולרן חומרים אורגאניים, וליצור תרכובות חדשות שפותחות דרך לעידן הננו.

באוניברסיטת אריזונה נערך מחקר על אבני שונגית מרוסיה, ושם מצאו לראשונה פולרנים במנירל טבעי, שעד לאותו זמן נחשבו לחומר שניתן למצוא באבק הבין כוכבי בלבד.
המחקר "פולרנים מהסביבה הגיאולוגית" , שנערך על ידי קבוצת חוקרים מהמכון לחקר טכנולוגיות כימיות בהודו, טוען גם הוא כי נמצאו פולרנים בשונגית של רוסיה.
דקטור רוברט א. פרייטה, חלוץ מהמחקר בנושא ננו- רפואה, מתייחס ליכולת של הפולרן לשאת מולקולות של חומרים ותרופות אל הגוף. הוא מאשר כי C60 התגלה במטאוריטים בחלל ובשונגית עשירה בפחמן.

פרופסור מ.טרייסי מהמחלקה לפיסיקה ואסטרונומיה של אוניברסיטת אריזונה בדק את המנירל שונגית ומצא שהוא יכול לשמש מודל מצוין לתנודות אלקטרוניות מקרוסקופיות.
image alt
במאמר " הפולרן - צורה גבישית חדשה לפחמן, ושימושיה האפשריים", כותב פרופסור רפאל איקן , המחלקה לכימיה אורגנית, האוניברסיטה העברית בירושלים :
"... ביו כימאים רוסיים דיווחו על מציאותם של פולרנים בטבע. ברוסיה נתגלו פולרנים בסלע עתיק, שגילו נאמד בחצי ביליון שנה (מתקופת הפריקמבריון).
"... חוקרים יפניים הצליחו להכין שכבות דקות של פולרנים גבישיים, שיש להם תכונות חשמליות של מוליכים למחצה, דוגמת הסיליקון (צורן)".
"... חוקרים אמריקנים דיווחו לאחרונה כי נגזרות פולרניות עשויות לעכב פעילותם של נגיפי האיידס, זאת על - ידי חסימת האתר הפעיל של האנזים הנגיפי HIV-1 Protease".
"... בתחום האלקטרוניקה מסתבר שמולקולת C60 יכולה לשמש כמבודד, מוליך, מוליך למחצה או על מוליך".

מרכיבי השונגית:
פחמן20-95% , צורן - סילקה 5-60% , אלומיניום 45%, פלדה 3.5% , מגנזיום 3.5%, אשלגן 1.5%, סידן 0.58%, זרחן 0.34%, ומרכיבים נוספים מטבלת היסודות.
אין בה עופרת, אין קדמיום ואין קרינה.

image alt

מאמרים מרתקים בנושא שונגית
רוצה ללמוד עוד על האבן המיוחדת הזאת? תלחץ כאן

 

למד עוד


לתשומת לבכם :
כל התכונות הרשומות מעלה , קיימות אך ורק באבן שונגית באיכות הגבוהה ביותר . 
שונגית איכותי לא יכול להיות זול , בכך אתם מסתכנים לקנות אבן מזוייפת. במקרה כזה לאבן אין תכונות ריפוי וזיוף עצמו יכול להזיק לבריאותכם מכיוון שיכול להכיל מרכיבים מזיקים.
 

אין תנאי שירות לחנות זו
x

#{title}

#{text}

#{price}